Chci vyprávět Vaše příběhy

Chci vyprávět Vaše příběhy

Poslední dobou hodně přemýšlím nad svým dosavadním focením, teda nad tím prvním rokem, kdy se na Vás dívám skrze hledáček fotoaparátu. Přemýšlím nad tím, jak dál pokračovat, kam se chci dostat a třeba procházím odfocené svatby a zaměřuju se na to, co příště udělat jinak, jak se na danou scénu podívat a v čem se třeba musím zlepšit. Občas je to trochu sebemrskačství, ale myslím, že je to potřeba, abych se mohl posunout dál.

Teď už ale k tomu, proč píšu tento příspěvek. Když jsem se odhodlal, že „budu fotograf“, mým cílem bylo, aby se pro mě lidé rozhodovali ne proto, že zrovna potřebují nějakého fotografa a já jsem byl jeden z mnoha, ale aby si mě zvolili kvůli mému pohledu na fotografii a na to, jakým stylem fotím.

S tím souvisí to, co mi už delší dobu leží v hlavě. Když jsem minule psal, že miluju focení svateb, chtěl bych část z toho přenést i do ostatních focení. Mám na mysli to, že při svatebním focení je pak vždy na mně, kterou fotku novomanželům předám. Při svatebním focení mi totiž plně důvěřují a já mám volnou ruku jak při focení, tak pak při výběru fotek, které jim dám. U rodinného, těhotenského nebo rande focení tomu tak ale není. Jasně, fotím tím svým stylem, ale pak posílám náhledy fotek, ze kterých si mají vybrat určitý počet fotek, který jim předám podle balíčku, který si zrovna zvolili. To je kámen úrazu, který mi hodně vadí. Když to přeženu, tak při focení mám nejen já, ale i Vy svázané ruce tím, že máme obrazně řečeno 20 pokusů udělat dobrou fotku. To nás podvědomě limituje a nevydáme ze sebe vše, protože přemýšlíme jak to udělat nejlíp, abychom se vlezli do nějakého počtu fotek. Většina si sice po zaslání náhledů vybere mnohem víc fotek, než je v daném balíčku, ale pořád je to tak, že některé fotky zůstanou ležet ladem, potažmo jsou smazány a mně je to pak líto.

A právě proto jsem se rozhodl, že už žádné balíčky nebudou. Fotit samozřejmě budu dál, na tom se nic nezmění, ale nebudeme limitováni určitým počtem fotek, které si z focení odnesete. Jestli pak bude fotek třicet nebo padesát, to uvidíme až po focení. Zjednodušeně řečeno, vždycky dostanete tolik fotek, za kolika si budu stát a které dají dohromady Váš příběh, stejně jako když fotím novomanžele. Chci se focením bavit a mít z něho co možná největší radost, nechci ho brát jen jako zaměstnání a focení Vás jen jako další zakázku, chci vyprávět Váš příběh.

No a pro některé z Vás je tu šance vyzkoušet si jak nově pojaté focení bude vypadat. Napište mi na email nebo mi pošlete zprávu na facebooku, co byste chtěli fotit, jestli máte nějaký nápad, podělte se semnou a někomu z Vás budu vyprávět jeho příběh úplně zdarma. A jestli to bude focení u táboráku, kde si opečeme špekáček, procházka rozkvetlým sadem nebo třeba žádost o ruku, to už nechám na Vás.

 

 

m.