... honba za (ne)dokonalou fotkou

 

   Titulek "honba za (ne)dokonalou fotkou" může být poněkud zavádějící, ale podle mě je nesmírně pravdivý. Alespoň tedy ve focení svateb. Toto téma mi leží v hlavě už dlouho a konečně jsem se dostal k tomu, abych Vám o tom něco napsal.

   Svatební fotka (a také video) by totiž měla být o jakémsi kompromisu mezi tím, že chci udělat skvělou fotku a tím, že při tom nechci nikomu překážet nebo narušovat chod svatby. Říkáte si, že je to samozřejmé? Věřte, že není a všichni se tím rozhodně neřídí, ať už se jedná o druhého fotografa v podobě strýčka s dobrým foťákem, kamaráda s telefonem, co má fakt skvělou čočku nebo nějakým kameramanem.

     

   

   Na svatbě je spousta momentů, kdy si říkám, že kdybych popošel nebo poskočil o metr či dva blíž, mohl bych udělat možná lepší záběr, ale v tu samou chvíli si musím říct "stůj", protože kdybych udělal jen malý krůček a vlezl tam, naruším ten jedinečný okamžik a buďto nebudu mít záběr žádný, protože už to nebude spontánní moment, nebo vlezu do výhledu mamince, tatínkovi nebo komukoliv ze svatebčanů a ti tak o ten daný okamžik přijdou úplně a to přeci nikdo nechce. 

   Není nic horšího, než když si fotograf, potažmo kameraman myslí, že jsou středobodem celé svatby a neostyšně okupují prostor u novomanželů jen proto, aby udělali (možná) lepší záběr. A kdy taková situace nastává? Může to být například při příchodu ženicha nebo nevěsty na obřad, kdy před nimi dotyčný couvá až k oltáří a všichni svatebčané tak vidí nejprve jeho záda a až potom jednoho z novomanželů. Nebo při prvním tanci, kdy by měl ten prostor patřit výhradně novomanželům a fotograf nebo kameraman by neměli být třetími tanečníky a kolem novomanželů by neměli zběsile pobíhat po celou dobu tance. Těch situací je samozřejmě celá řada a dalo by se říct, že se to týká jakéhokoliv momentu během svatby.
   

 

   Pochopitelně netvrdím, že se k novomanželům nesmí nikdo ani na okamžik přiblížit, koneckonců jsme součástí toho všeho a za to, že budou novomanželé na fotkách si nás platí, ale jde to dělat s rozumem a můžeme a měli bychom dávat všem trochu více prostoru a normálně se k novomanželům přiblížit jen na nějakou malou chvíli, abychom si udělali pár záběrů z blízka a pak můžeme opět splynout s davem, ne? 

m.