... honba za (ne)dokonalou fotkou

... honba za (ne)dokonalou fotkou

 

   Titulek "honba za (ne)dokonalou fotkou" může být poněkud zavádějící, ale podle mě je nesmírně pravdivý. Alespoň tedy ve focení svateb. Toto téma mi leží v hlavě už dlouho a konečně jsem se dostal k tomu, abych Vám o tom něco napsal.

   Svatební fotka (a také video) by totiž měla být o jakémsi kompromisu mezi tím, že chci udělat skvělou fotku a tím, že při tom nechci nikomu překážet nebo narušovat chod svatby. Říkáte si, že je to samozřejmé? Věřte, že není a všichni se tím rozhodně neřídí, ať už se jedná o druhého fotografa v podobě strýčka s dobrým foťákem, kamaráda s telefonem, co má fakt skvělou čočku nebo nějakým kameramanem.

     

   

   Na svatbě je spousta momentů, kdy si říkám, že kdybych popošel nebo poskočil o metr či dva blíž, mohl bych udělat možná lepší záběr, ale v tu samou chvíli si musím říct "stůj", protože kdybych udělal jen malý krůček a vlezl tam, naruším ten jedinečný okamžik a buďto nebudu mít záběr žádný, protože už to nebude spontánní moment, nebo vlezu do výhledu mamince, tatínkovi nebo komukoliv ze svatebčanů a ti tak o ten daný okamžik přijdou úplně a to přeci nikdo nechce. 

   Není nic horšího, než když si fotograf, potažmo kameraman myslí, že jsou středobodem celé svatby a neostyšně okupují prostor u novomanželů jen proto, aby udělali (možná) lepší záběr. A kdy taková situace nastává? Může to být například při příchodu ženicha nebo nevěsty na obřad, kdy před nimi dotyčný couvá až k oltáří a všichni svatebčané tak vidí nejprve jeho záda a až potom jednoho z novomanželů. Nebo při prvním tanci, kdy by měl ten prostor patřit výhradně novomanželům a fotograf nebo kameraman by neměli být třetími tanečníky a kolem novomanželů by neměli zběsile pobíhat po celou dobu tance. Těch situací je samozřejmě celá řada a dalo by se říct, že se to týká jakéhokoliv momentu během svatby.
   

 

   Pochopitelně netvrdím, že se k novomanželům nesmí nikdo ani na okamžik přiblížit, koneckonců jsme součástí toho všeho a za to, že budou novomanželé na fotkách si nás platí, ale jde to dělat s rozumem a můžeme a měli bychom dávat všem trochu více prostoru a normálně se k novomanželům přiblížit jen na nějakou malou chvíli, abychom si udělali pár záběrů z blízka a pak můžeme opět splynout s davem, ne? 

m.