Jak vybrat svatebního fotografa

Jak vybrat svatebního fotografa


 Jak vybrat svatebního fotografa?

Vybrat toho správného fotografa na svatbu je docela dřina. Na vlastní kůži jsem se o tom přesvědčil, když jsem jednoho zrovna potřeboval  taky. Při výběru "našeho" fotografa jsem narazil na několik překážek a výběr nebyl vůbec jednoduchý. Proto jsem se rozhodl, že se o tyto zkušenosti podělím a zkusím sepsat, na co byste měli při výběru svého fotografa dávat pozor a na co se zaměřit. 

Styl

Při výběru toho správného fotografa je rozhodujících několik faktorů. Sám za sebe bych zmínil tři hlavní kritéria, která byste neměli opomenout. Tím nejdůležitějším je styl fotografa. Každý fotograf má svůj osobitý styl, který by měl být z jeho fotek patrný a linie stylu by měla být vidět ve více jeho fotogaleriích. To jak daný fotograf fotí se dá rozdělit do dvou kategorií – portrétní vs. reportážní styl. Portrétní fotograf fotí po většinu času aranžované fotografie, které jsou z větší části inscenované jím samým, zasahuje i do průběhu svatebního dne a více či méně ovlivňuje jeho průběh, kdy jak se svatebčany, tak s novomanželi vytváří předem připravené fotky. Naproti tomu reportážní fotograf má za cíl zachytit reálné fotografie plné atmosféry a emocí. Reportážní fotograf nechává věcem kolem sebe volný průběh a fotí to, co se přihodí spontánně a vyplyne z různých situací a událostí kolem něj. Do focení zasahuje minimálně, prakticky jen při focení portrétů novomanželů. Na začátku výběru je dobré si tedy určit, koho vlastně hledáte a výběr postupně zužovat. 

Portfolio

Druhé neméně důležité kritérium je portfolio fotografa. S tímto aspektem jsem měl při výběru největší problém, protože portfolio spousty fotografů bylo sice moc pěkné, ale skrývalo se v něm jedno úskalí... Pokud už jste zúžili výběr na pár favoritů, podívejte se, jaké fotografie prezentují. Spousta fotografů totiž na svém webu prezentuje pouze několik vybraných fotografií z různých svateb. Jednoduše si udělali výběr toho nej, co kdy vyfotili. Vy však potřebujete vědět, jak fotograf zdokumentuje celý svatební den, tedy od ranních příprav, přes obřad a portrétní focení, až po večerní zábavu. Všechno to jsou různé disciplíny a ne každý si s nimi dokáže poradit, tak jako když fotí portréty, na které má dostatek času. Pokud v portfoliu narazíte jen na výběr portrétních fotografií, které jsou proložené několika fotografiemi z průběhu dne, chtějte vidět alespoň pár celých svatebních galerií, abyste věděli, jak bude vypadat i ta Vaše. Fotky by měly vyprávět příběh a i když jste na svatbě osobně nebyli, měli byste ho z fotek vyčíst. Pokud Vás ale fotograf odmítne a není ochotný Vám celé galerie ukázat, měli byste jít o dům dál, protože svatba není jen o vyfocení pár pěkných portrétů.

Cena

Další kritérium je cena fotografa. Každý z nás, ať už jde kupovat cokoliv, má nějakou představu, kolik je ochotný za danou věc zaplatit. Cena by však neměla ovlivňovat náš výběr, neměla by být tím hlavním faktorem, co rozhodně o tom, kdo bude fotit náš velký den.

Cena celodenního focení se nejčastěji pohybuje okolo 15-20 tisíc korun. Za tuto cenu byste měli dostat opravdu focení celého dne, tedy nějakých 12-14 hodin, velké plus je předsvatební focení a různé doplňky, například webové galerie pro pohodlné prohlížení fotek. Určitě je dobré výběr fotografů zúžit i podle ceny, ale co byste měli udělat první je to, že si projdete jejich práci. To, jak vypráví příběh někoho jiného by Vás mělo zaujmout a měli byste si umět předsvavit, že podobně zachytí i Váš den.

Chtějte od fotografa předsvatební focení, když je součástí svatebního balíčku, je to pro Vás obrovské plus, protože se s fotografem jednak setkáte osobně ještě před svatbou, vyzkoušíte si jaké je to stát před objektivem, ale hlavně zjistíte, jak fotograf pracuje, jak při focení působí on na Vás a jaké to bude, když ho budete mít celý den poblíž. On bude totiž téměř u všeho.

Pokud jste již našli fotografa, jehož styl focení se Vám líbí, má volný termín a jste spokojeni i s jeho cenou, je nejvyšší čas si daný termín zarezervovat, protože některé oblíbené termíny bývají obsazené i rok předem.